DNES JE STREDA, 22.01.2025, MENINY MÁ ZORA , BLAHOŽELÁME!

KULTÚRNE A HISTORICKÉ PAMIATKY

    Nitrianske Pravno a okolité obce vďačia za svoj rozvoj banskému podnikaniu, s ktorým úzko súviselo osídľovanie celej oblasti nemeckými kolonistami. Táto historická skutočnosť ovplyvnila nielen hospodársko-sociálny a kultúrno-spoločenský vývoj mestečka, ale zanechala výrazné stopy i v jeho architektonickej výstavbe. Žiaľ, časté a pustošivé vojny, ničivé požiare a v neposlednom rade i povojnová rekonštrukcia, moderná výstavba a prestavby zasiahli rušivo, a v nejednom ohľade až necitlivo do historického centra a jeho dobovej architektúry. Z niekoľkých zachovaných stavieb a pri pomoci archívnych prameňov si môžeme utvoriť predstavu o vzhľade Nitrianskeho Právna od konca 18. storočia.

    Jednotná výmera pozemku pre usadlosti v intraviláne, stanovená pravdepodobne už pri pôvodnom osídľovaní, si vynútila jednotnú pôdorysnú dispozíciu najstarších obydlí. Boli nimi poschodové drevené domy s uzatvoreným dvorom. Prísna uličná zástavba nedovoľovala rozrastáme obydlia do šírky, čím nútila majiteľov stavať do výšky s tým, že celý rodinný i hospodársky život sa sústreďoval do dvora, oddeleného od ulice pevnou bránou s podjazdom a uzavretého hospodárskymi staviskami. Zruby pôvodných domov boli stavané na kamennej podmurovke a vo výške končili zväčša sedlovou strechou. V obytných priestoroch bola drevená konštrukcia okožovaná a vybielená. Rodinný život sa sústreďoval do trojpriestorových miestností prízemia. Až neskôr, keď postupne zanikali sklady na poschodiach, stal sa obytným celý dom. Rovnomerne s ním sa tiahli hospodárske staviská, remeselnícke dielne, stajne a skladové priestory. Dvor priečne uzatvárali pajty, stodoly alebo šopy. Za nimi sa rozprestierali úzke švíky záhrad a polí. Vinou častých požiarov, najmä katastrofálneho požiaru v júli 1827, tento svojrázny typ domu pôvodných osadníkov vymizol a nahradili ho moderné tehlové a murované stavby, z ktorých sa mnohé zachovali doteraz.


STARÁ RADNICA
Ak je námestie dominantou Nitrianskeho Pravna, tak dominantou námestia a charakteristickou stavbou mestečka je stará radnica.
Pôvodná budova pochádzala z 1. polovice 17. storočia a bola v nej mestská vináreň s liehovinovými mestskými pivnicami.
Kliknite pre viac informácií a historické fotografie.

KOSTOL
Juhovýchodnú časť námestia uzatvára najväčšia stavba v Nitrianskom Právne Rímsko-katolícky farský kostol. Jeho patrón, sv. Ján Krstiteľ, bol po dlhé storočia erbovým znakom mesta a súčasťou výzdoby mestskej pečate. Pôvodný kamenný gotický kostol bol postavený už v prvých desaťročiach mestského zriadenia.
Kliknite pre viac informácií a historické fotografie.

Pamiatková obnova-Vyšehradné