RADNICA |
Ak je námestie dominantou Nitrianskeho Pravna, tak dominantou námestia a charakteristickou stavbou mestečka je stará radnica.
Pôvodná budova pochádzala z 1. polovice 17. storočia a bola v nej mestská vináreň s liehovinovými mestskými pivnicami. Oficiálne sa nazývala „Weinhaus", alebo „Weinstübel", z čoho vzniklo skomolené meno „Bajnštíbel" používané aj slovenskými obyvateľmi.
Zriadenie centrálneho hostinca priamo na trhovisku si vynútil živý obchodný a cestovný ruch v meste, najmä počas
trhov a jarmokov, ktorý vzrástol predovšetkým po roku 1779, keď zemepán Pálfy prepožičal Pravnu viaceré regálne práva, medzi nimi výčap piva, vína a pálenky. Budova bola prízemná. Až v roku 1808 po prestavbe sa stala dvojpodlažnou a hostinec sa premenil na hotel s možnosťou ubytovania. Po stavebných úpravách v roku 1815 sa v jej poschodovej časti usídlil magistrát mesta. Katastrofálny požiar v roku 1827 stavbu natoľko poškodil, že ani urýchlené rekonštrukčné práce nepomohli tomu, aby naďalej mohla slúžiť svojmu pôvodnému
poslaniu. Veď jedinou nepoškodenou časťou budovy zostala zasadacia sieň na prízemí, v ktorej nájomca hotela Jozef Diera zachránil mestský archív.
Súčasťou starej radnice bola mestská jatka a do roku 1843 mestské väzenie.
Po ďalších požiaroch v rokoch 1899 a 1901 rozhodla mestská rada o výstavbe novej radnice na pôvodných základoch. Projekty vypracoval miestny rodák Anton Briestenský ml. a stavbu realizoval ďalší rodák Anton Kôberling.
Budova je dvojpodlažná s obdĺžnikovým pôdorysom, stredným rizalitom a mansardovou strechou. Uprostred čelnej fasády je balkón. Naďalej slúžila ako radnica i hotel, neskôr aj ako miestna knižnica. V súčasnosti v nej sídli obecný úrad. Po oprave a rekonštrukcii v roku 1981 bola v nej zriadená veľkoryso riešená svadobná miestnosť so stropnými maľbami od akademickej maliarky Margity Štrbíkovej
| ||