DNES JE STREDA, 22.01.2025, MENINY MÁ ZORA , BLAHOŽELÁME!

VZN 7/2007 - o nakladaní s odpadmi na rok 2008

Všeobecne záväzné nariadenie
č. 7/2007

o nakladaní s komunálnymi
odpadmi a drobnými stavebnými
odpadmi v obci Nitr. Pravno pre r. 2008


Obecné zastupiteľstvo v Nitrianskom Pravne na základe ustanovenia § 6 ods. 1 zákona č. 369/90 Zb. v znení neskorších predpisov v súlade s ustanovením § 39 ods. 4 zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov /ďalej len zákon o odpadoch/ sa uznieslo na tomto všeobecne záväznom nariadení /ďalej len VZN/.


Čl. I


Predmet úpravy a vymedzenie základných pojmov


Toto VZN ustanovuje podrobnosti o spôsobe nakladania s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi na území obce s cieľom zabezpečiť ochranu zdravých podmienok a zdravého spôsobu života a práce obyvateľov obce, chrániť životné prostredie a čistotu v obci.

Čl. II


Spoločné ustanovenia


  1. Toto VZN je záväzné pre celé katastrálne územie obce Nitrianske Pravno.


  1. Každý je povinný nakladať s odpadmi alebo inak s nimi zaobchádzať v súlade so zákonom o odpadoch. Ten, komu vyplývajú z rozhodnutia vydaného na základe zákona o odpadoch povinnosti, je povinný nakladať s odpadmi alebo inak s nimi zaobchádzať aj v súlade s týmto rozhodnutím. Pri nakladaní s odpadmi alebo inom zaobchádzaní s nimi je každý povinný chrániť zdravie ľudí a životné prostredie.


  1. Pre nakladanie s odpadmi sa odpady zaraďujú podľa Katalógu odpadov a sú uvedené v prílohe č. 1.

  2. Zakazuje sa :


a/ uložiť alebo zanechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom v súlade so zákonom o odpadoch a týmto VZN.

b/ zneškodniť odpad alebo zhodnotiť odpad inak ako v súlade so zákonom o odpadoch a týmto VZN.

c/ zneškodniť odpad vypúšťaním alebo vhadzovaním do vodného recipientu a

zneškodňovanie odpadov spôsobmi D4 a D7 prílohy č. 3 zákona o odpadoch.

d/ riediť a zmiešavať jednotlivé druhy nebezpečných odpadov alebo nebezpečné odpady s odpadmi, ktoré nie sú nebezpečné za účelom zníženia koncentrácie prítomných škodlivín.

e/ opotrebované batérie a akumulátory zmiešavať s odpadmi z domácností,

f/ vypúšťať odpadové oleje do povrchových vôd, podzemných vôd a do kanalizácie

g/ uložiť alebo vypúšťať odpadové oleje a akékoľvek zostatky po spracovaní odpadových olejov do pôdy.

  1. Pôvodca odpadu, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou - podnikateľom, a produkuje ročne viac než 500 kg nebezpečných odpadov alebo 10 ton ostatných odpadov, vypracúva vlastný program odpadového hospodárstva.
  2. Povinnosť pôvodcu odpadu vypracovať program odpadového hospodárstva plní pre komunálne odpady ako aj pre drobné stavebné odpady obec, na území ktorej tieto odpady vznikajú. Pôvodcovia odpadov, ktorí vypracúvajú program podľa zákona o odpadoch sa môžu dohodnúť navzájom alebo spolu s obcou na vypracovaní spoločného programu.
  3. Pôvodca odpadu a obec sú okrem povinností podľa odseku 1 povinní vypracovať a dodržiavať schválený program odpadového hospodárstva.

  4. Ak nie je ustanovené inak, náklady smerujúce k zneškodňovaniu odpadov a náklady na zneškodňovanie odpadov znáša držiteľ odpadu, pre ktorého sa zneškodňovanie odpadu vrátane zberu a úpravy vykonáva, ak takýto držiteľ odpadu nie je známy, znáša ich posledný známy držiteľ odpadu alebo výrobca, z ktorého výroby odpad pochádza.

  5. Ak je držiteľ odpadu známy, ale nezdržiava sa na území Slovenskej republiky,  zabezpečí zneškodňovanie odpadu obvodný úrad ŽP /ObŽP/, na území ktorého sa odpad nachádza, na náklady držiteľa odpadu.

  6. Ak vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti zistí, že na jeho nehnuteľnosť bol umiestnený odpad v rozpore so zákonom o odpadoch, je povinný to ohlásiť bezodkladne ObŽP a obci, v územnom obvode ktorých sa nehnuteľnosť nachádza.

  7. ObŽP na základe oznámenia, z vlastného podnetu alebo z podnetu iného orgánu štátnej správy alebo obce požiada policajný zbor o zistenie osoby zodpovednej za umiestnenie odpadu na nehnuteľnosti v rozpore so zákonom o odpadoch. Takto zistená osoba je povinná zabezpečiť zhodnotenie odpadu alebo zneškodnenie odpadu na vlastné náklady.

    Ak ide o komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady, zistená osoba je povinná na vlastné náklady zabezpečiť ich zhodnotenie alebo zneškodnenie osobou, ktorá má na túto činnosť uzatvorenú zmluvu s obcou podľa § 39 ods. 7 zákona o odpadoch alebo obcou, ak túto činnosť obec zabezpečuje sama.

  8. Ak sa nezistí osoba zodpovedná za umiestnenie odpadu na nehnuteľnosti v rozpore so zákonom o odpadoch zabezpečí zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu na vlastné náklady príslušný obvodný úrad, ak ide o komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady, zhodnotenie alebo zneškodnenie na vlastné náklady zabezpečí obec, na ktorej území boli tieto odpady umiestnené v rozpore so zákonom o odpadoch a s týmto VZN.

  9. Ak fyzická osoba, ktorá nie je podnikateľom nakladá alebo inak zaobchádza s inými ako komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi, vzťahujú sa na ňu rovnako ustanovenia § 19 ods. 1 písm. b/, f/, k/, a m/ a primerane ustanovenie ods. 1 písm. i/ zákona o odpadoch.

  10. Obec je povinná zaviesť separovaný zber papiera, plastov, kovov, skla a biologicky rozložiteľných odpadov do 1. januára 2010.



Čl. III

Zavedený systém zberu, prepravy a zneškodňovania komunálneho odpadu


  1. 1. Pôvodca komunálnych odpadov ukladá odpad len do zberných nádob zodpovedajúcich schválenému systému v obci podľa prílohy č. 2 tohto VZN, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou.
  2. Pôvodca komunálnych odpadov je povinný separovať z komunálnych odpadov zložky podľa prílohy č. 2 tohto VZN, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou
  3. Za umiestnenie zberných nádob pri nehnuteľnostiach slúžiacich na bývanie zodpovedajú užívatelia. V prípade umiestnenia zberných nádob na verejných priestranstvách je užívateľ /občan/ povinný platiť miestnu daň za užívanie verejného priestranstva podľa platného VZN o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva, pričom sa za jednu smetnú nádobu bude účtovať daň za 1 m2 verejného priestranstva.

    Daň sa neplatí ak bude zberná nádoba umiestnená na verejnom priestranstve
    len v deň zberu TKO.
  4. Umiestnenie zberných nádob v ostatných prípadoch sú jednotliví užívatelia povinní dohodnúť s obecným úradom.

  5. Každý kto užíva zberné nádoby, manipuluje s nimi alebo inak s nimi nakladá, je povinný s nimi šetrne zaobchádzať a chrániť ich pred poškodením a stratou.
  6. Užívatelia sú povinní udržiavať v okolí zberných nádob poriadok a čistotu. Na miestach hromadného umiestnenia zberných nádob je zakázané meniť ich zoskupenie alebo ich inak premiestňovať.
  7. Miesta pre umiestnenie zberných nádob sú zvolené tak, aby boli zohľadnené vhodné donáškové a dostupné vzdialenosti a zároveň hygienické a estetické podmienky.
    V prípade, že nedôjde k dohode, určí miesto obecný úrad.


Čl. IV

Obec


Obec vo veciach štátnej správy odpadového hospodárstva


a/ prejednáva priestupky v odpadovom hospodárstve podľa § 80 ods. 3 písm. a/ zákona o odpadoch,

b/ poskytuje držiteľovi odpadu informácie o umiestnení a činnosti zariadení na nakladanie s odpadmi na území obce,

c/ dáva v stavebnom konaní vyjadrenie k zamýšľanému spôsobu nakladania s odpadmi zo stavebnej činnosti s výnimkou drobného stavebného odpadu.


Čl. V


Priestupky


  1. Priestupku sa dopustí ten, kto


a/ zneškodní odpad alebo zhodnotí odpad v rozpore s týmto VZN.


b/ uloží odpad na iné miesto, než na miesto určené obcou v tomto VZN.


c/ nesplní oznamovaciu povinnosť podľa tohto VZN.


d/ neposkytne obcou požadované údaje podľa tohto VZN.


  1. Za priestupok podľa čl. V. ods. 1 písm. a/ až d/ možno uložiť pokutu do výšky 1.000,- Sk.


  1. Priestupky podľa čl. V. ods. 1 písm. a/ až d/ prejednáva obec a výnosy z pokút uložených za priestupky sú príjmov rozpočtu obce.


  1. Na priestupky a ich prejednávanie sa vzťahujú všeobecné predpisy o prejednávaní priestupkov /zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov/, ak tento zákon neustanovuje inak.


Čl. VI


Pokuty právnickým osobám


  1. Starosta obce môže uložiť právnickej osobe pokutu do výšky 100.000,- Sk ak právnická osoba poruší povinnosti vyplývajúce z tohto VZN. Pokuta je príjmom obce.


  1. Pokutu možno uložiť do dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa starosta dozvedel o tom, kto sa konania podľa ods. 1 dopustil /najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo/. Na prejednávanie a ukladanie pokút sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní /zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní/.

Čl. VII


Účinnosť


  1. VZN č. 7/2007 bolo schválené na zasadnutí Obecného zastupiteľstva v Nitr. Pravne dňa 13. 12. 2007, 3/5 väčšinou hlasov prítomných poslancov.

  2. VZN č. 7/2007 nadobúda účinnosť 15. dňom od jeho vyvesenia na úradnej tabuli dňa 1. januára 2008.

  3. Dňom účinnosti tohto Všeobecne záväzného nariadenia o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady na rok 2008 sa zrušuje VZN č. 5/2006  zo dňa 7. 12. 2006 na rok 2007.


Ing. Balčirák Jozef
starosta obce


 

VZN č. 7/2007 bolo vyvesené na úradnej tabuli Obecného úradu v Nitr. Pravne a zverejnené na www stránke obce dňa 28.novembra 2007.

VZN č. 7/2007 bolo zvesené z úradnej tabule Obecného úradu v Nitr. Pravne dňa .............

 


 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Príloha č. 2 k VZN č. 7/2007


Systém zberu komunálnych odpadov a separovaný zber v obci Nitrianske Pravno


 

1. Zberné nádoby


Na území obce Nitrianske Pravno sa používajú nasledovné zberné nádoby:

  • pri nehnuteľnostiach určených na bývanie zberné nádoby s objemom 110 l
  • pri nehnuteľnostiach slúžiacich ako nebytový priestor zberné nádoby s objemom 110 l

2. Separovaný zber

Na území obce sa separujú nasledovné zložky komunálnych odpadov:



druh

názov

kategória

20

Komunálne odpady (odpady z domácností a podobné odpady z obchodu, priemyslu a inštitúcií ) vrátane ich zložiek zo seúparovaného zberu

20 01

Separované zbierané zložky komunálnych odpadov (okrem 1501)

I.

200101

papier

O

II.

200102

sklo

O

III.

200139

plasty - PET fľaše, HDPE fľaše, fólie LDPE, PE prepravky, LLDPE fólia

O

IV.

200140

kovy - železo

O

V.

200199

ojazdené staré pneumatiky

-

VI.

200123

vyradené zariadenia obsahujúce chlórfluórované uhľovodíky

N


200135

vyradené elektrické a elektronické zariadenia a iné, ako uvedené v 200121 a 200123, obsahujúce nebezpečné časti

N


200136

vyradené elektrické a elektronické zariadenia iné ako uvedené v 200121, 200123 a 200135

O

VII.

200133

batérie a akumulátory uvedené v 160601, 160602, alebo 160603 a netriedené batérie a akumulátory obsahujúce tieto batérie

N


200134

batérie a akumulátory iné ako uvedené v 200133

O

VIII.

200110

šatstvo

O


200111

textílie

O

20 02

Odpady zo záhrad a z parkov (vrátane odpadu z cintorínov)

IX.

200201

Biologicky rozložiteľný odpad

O


200203

iné biologicky rozložiteľné odpady

O



I. Pod odpadom s názvom papier a lepenka sa zbiera:


  • noviny, časopisy, zošity, kancelársky a baliaci papier, kalendáre, katalógy, cenníky knihy bez dosiek, adresáre, telefónne zoznamy, lepenky, vlnité lepenky, tetrapack obaly - z mlieka, džúsov a iné.

  • Odpad nesmie obsahovať: 
    pergamenový papier, asfaltový a dechtový papier, brúsny papier, uhľový papier

    Papierový odpad sa sústreďuje do žltých vriec, ktoré distribuuje obec. Zber sa uskutočňuje vždy druhú sobotu v mesiaci, formou zberu nákladným vozidlom z každej domácnosti.


II. Pod odpadom s názvom sklo sa zbiera:


  • nevratné fľaše z bieleho a farebného skla, nevyužiteľné resp. rozbité tabule skla z okien a dverí, fľaše od zaváranin a pod., očistené od zbytkov z pôvodného obsahu ...
  • Odpad nesmie obsahovať:
    žiarivky, keramiku, zrkadlá, drôtené sklo, porcelán kovové uzávery na fľaše ...

Pre účely zberu skla farebne netriedeného sú po obci rozmiestnené 1,3 m3 veľké kontajnery /zelené/ v počte 11 kusov.

III. Pod názvom plasty sa zbiera :


  • PET fľaše od malinoviek stolových vôd, rastlinných olejov s vrchnákmi a etiketami …

  • HDPE fľaše – od aviváže, šampónov, destilovanej vody /nie od priemyselných olejov/

  • PE – prepravky debničky od ovocia a pod., LDPE fólie – klasické hrubé fólie,

  • LLDPE fólie - zmršťovacie baliace fólie.

Odpad nesmie obsahovať:

  • PET fľaše znečistené škodlivinami.

Pre účely zberu PET fliaš obec distribuuje do domácností modré vrecia do ktorých občania sústreďujú PET fľaše.

Zber sa uskutočňuje každú prvú sobotu v mesiaci nákladným vozidlom z každej domácnosti.


IV. Pod názvom kovy a železo sa zbiera :


  • Všetky kovové predmety, kovové konštrukcie, drôty, plechy atď. a plechové nádoby neznečistené nebezpečnými látkami.


     Zber sa uskutočňuje v miestnych zberných surovinách.

 

V. Staré ojazdené pneumatiky :


     Zber zabezpečuje Skládka TKO Vyšehradné 1 krát v roku v mesiaci máj.

     Zber je vždy vopred oznámený v miestnom rozhlase.



VI. Vyradené chladiace a elektrické a elektronické zariadenia, vrátane starých akumulátorov


Tento odpad sa sústreďuje vo dvore Obecného úradu v Nitr. Pravne, odkiaľ bude prevezený na vyhradené odvozné miesto.


Sústreďovanie odpadu – počas pracovnej doby na Obecnom úrade v Nitrianskom Pravne.



VII. Textil – šatstvo, koberce, madrace …


Textilný odpad sa sústreďuje do červených vriec, ktoré distribuuje obec.

Zber sa uskutočňuje vždy tretiu sobotu v mesiaci, formou zberu nákladným vozidlom z každej domácnosti.



VIII. Biologický rozložiteľný odpad / tráva, lístie, konáre/


Pre zber tohto odpadu budú v obci na obvyklých miestach rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery, ktoré budú pravidelne vyvážené na kompostovisko


Tieto kontajnery budú slúžiť výhradne na biologicky rozložiteľný odpad.


3. Drobné stavebné odpady


Okrem uvedených možností každú prvú sobotu v mesiaci občania Nitrianskeho Pravna môžu vyviezť objemový odpad a drobný stavebný odpad na Skládku TKO Vyšehradné b e z p l a t n e.






AUTOR: OcÚ NP
Uverejnené: 14.12.2007 17:10