Usmernenie a informácie pre chovate?ov ošípaných |
na monitorovanie pôvodcu zoonózy Trichinella u ošípaných zabíjaných u chovateľa pre súkromnú domácu spotrebu
V súvislosti s § 23 ods. 1, písm. a) a e) zákona č.39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti, ktorý nadobudol účinnosť dňom 1.februára 2007 a v súvislosti s monitorovaním trichinel podľa Nariadenia vlády Slovenskej republiky č.626/2004 Z.z. o monitorovaní zoonóz a pôvodcov zoonóz, Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky vydála toto usmernenie, ktoré sa týka ošípaných zabíjaných u chovateľa pre súkromnú domácu spotrebu:
-
Ošípané možno zabíjať u chovateľa na súkromnú domácu spotrebu (ďalej len „domáce zabíjačky“), ak bolo zabíjanie zvierat nahlásené príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe aspoň jeden pracovný deň vopred.
-
Chovateľ, vlastník, držiteľ ošípanej, ktorý vykonáva domácu zabíjačku (ďalej len „chovateľ“), je povinný túto skutočnosť nahlásiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Prievidzi (ďalej len „RVPS“) najmenej jeden pracovný deň vopred v čase od 7,00 do 15,00 hod. na telefónne číslo : 046 – 5422247, 046 - 5420381
-
Chovateľ nahlasuje domácu zabíjačku telefonicky alebo inou formou napr.: písomne (písomnosť musí byť doručená príslušnej RVPS najneskôr jeden pracovný deň pred stanoveným termínom domácej zabíjačky), faxom, e-mailom. Pri nahlásení uvedie tieto údaje:
-
adresu chovateľa, ktorý vykonáva domácu zabíjačku
-
okres
-
plánovaný dátum domácej zabíjačky
-
telefónne číslo chovateľa.
-
Pri preberaní ohlásenia/oznámenia domácej zabíjačky RVPS informuje chovateľa, či má alebo nemá odobrať vzorku na vyšetrenie trichinel ako aj o sprievodnom doklade, ktorý musí chovateľ pripojiť k zabalenej vzorke a prípadne o podrobnostiach odberu vzoriek, ich zabalenia, zvozu a pod.. RVPS poradí chovateľovi, kde si nájde sprievodný doklad a tiež mu poradí pri vypĺňaní tohto dokladu.
-
Musia byť dodržané požiadavky na vyšetrenie trichinely podľa nariadenia komisie (ES) č. 2075/2005 z 5. decembra 2005, ktorým sa ustanovujú osobitné predpisy na úradné kontroly Trichinella v mäse :
a) Odber a balenie vzoriek:
Chovateľ odoberie vzorky bráničných pilierov z každej polovice jatočného tela domácej ošípanej v mieste prechodu do šľachovitej časti s veľkosťou lieskového orecha. Z dôvodov možného došetrovania prípadnej pozitívnej vzorky odporúčame vykonanie odberu vzorky o veľkosti cca 5x5 cm.
Chovateľ zabalí vzorky do čistého mikroténového, igelitového alebo iného vhodného nepremokavého vrecka. V prípade zabíjania viac ako jednej ošípanej pre súkromnú domácu spotrebu chovateľa sa obidve vzorky z oboch polovíc každej ošípanej zabalia osobitne. K uzavretému vrecku sa pevne pripojí sprievodný doklad na laboratórne vyšetrenie vzorky ošípanej zabitej v rámci domácej zabíjačky na Trichinella (Príloha 1). Vzorku chovateľ uskladní v chladničke. Vzorku zásadne neukladať do výparníka alebo do mrazničky.
V sprievodnom doklade na laboratórne vyšetrenie vzorky ošípanej zabitej v rámci domácej zabíjačky na Trichinella sa uvedie:
aa) dátum zabitia,
ab) adresa chovateľa, ktorý vykonáva domácu zabíjačku,
ac) okres
ad) telefonický (alebo iný) kontakt pre prípad rýchleho bezodkladného nahlásenia pozitívneho laboratórneho vyšetrenia,
ae) podpis chovateľa, ktorý vykonal domácu zabíjačku.
b) Zber vzoriek na laboratórne vyšetrenie od chovateľa
Vzorky po odobratí doručí chovateľ na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Prievidzi alebo na pracovisko v Partizánskom /viď príloha č. 2/.
3. Finančné zabezpečenie :
-
Náklady na laboratórne vyšetrenie sú hradené zo štátneho rozpočtu.
-
Náklady na zabalenie vzoriek hradí chovateľ.
4. Oznamovanie laboratórnych výsledkov :
-
Pri pozitívnom výsledku laboratórneho vyšetrenia s nálezom Trichinella laboratórium ihneď informuje faxom, resp. e-mailom priamo príslušnú RVPS (telefonicky riaditeľa RVPS), ktorá zabezpečí bezodkladné informovanie chovateľa .
-
V prípade, že chovateľ nie je o pozitívnom náleze Trichinella informovaný do 3 pracovných dní, môže považovať laboratórne vyšetrenie za vyhovujúce. V prípade, že vzorka zaslaná na laboratórne vyšetrenie nevykazuje nález trichinel, t.j. je negatívna, chovateľovi tento výsledok nebude oznamovaný.
5. Informovanie chovateľa a verejnosti o rizikách, ktoré vyplývajú z konzumácie
surového bravčového mäsa a tepelne neopracovaných výrobkov z neho.
-
Telo jatočnej ošípanej z domácej zabíjačky alebo jeho časti s vnútornými orgánmi, ktoré nie sú dostatočne tepelne opracované, sa neodporúča použiť pre domácu spotrebu predtým, ako sa zistí, že výsledok vyšetrenia na Trichinella je negatívny.
-
Najrizikovejším produktom je surové mäso a tradične vyrábaná domáca klobása zaúdená studeným dymom. Ešte väčšie zdravotné riziko predstavuje klobása s prídavkom zveriny z voľne žijúcich diviakov, ktorá nie je dostatočne tepelne ošetrená.
-
Tepelné opracovanie živočíšnych produktov spoľahlivo likviduje pôvodcu trichinelózy, napr.: tepelné ošetrenie mäsa pri teplote 62,2oC a minimálnom čase 1 minúta .
-
Podmienkou každej domácej zabíjačky je, že všetky získané produkty (bravčové mäso a výrobky z neho) nesmú byť uvedené na trh, ale sú určené výlučne pre vlastné zásobovanie domácnosti chovateľa.
-
Podľa zákona č. 39/2007 Z.z. nepodliehajú zvieratá a ich produkty z domácich zabíjačiek prehliadke vykonanej úradným veterinárnym lekárom.
-
Povinnosť veterinárnej prehliadky sa striktne týka zvieraťa a produktov z neho len, ak sú tieto uvádzané na trh na účely verejného zásobovania (predaja) alebo na účely spracovania za podmienky, že sa táto činnosť vykonáva výlučne v prevádzkarniach schválených alebo povolených orgánmi veterinárnej správy.
MVDr. Milan Šima
riaditeľ RVPS Prievidza
| ||