DNES JE PONDELOK, 28.04.2025, MENINY MÁ JARMILA , BLAHOŽELÁME!

REPORTÁŽ: Rozhovor so starostom obce Ing. Jozefom Balčirákom

1.  Aká je vaša predstava o smerovaní obce? Hovorme o Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce. Aký je a na aké obdobie?

     Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce /PHSR/ je jedným zo základných dokumentov, ktorý určuje smer rozvoja obce. Bol vypracovaný v roku 2003, schválený OZ ako podkladový materiál pre rozvoj obce na najbližších 10 rokov. Obsahuje analýzu hospodárskeho rozvoja, hlavné smery vývoja obce, jej priority. Stanovuje ciele a prvoradé potreby.
     Úlohy a prvoradé potreby v rozvoji obce sú v oblasti technickej a sociálnej infraštruktúry, v oblasti vzdelávania, kultúry, hospodárskeho a podnikateľského prostredia, ľudských zdrojov, ekológie a cestovného ruchu, verejných prác,  občianskej vybavenosti a služieb a podpory efektívneho využívania prírodných zdrojov. Neoddeliteľnou súčasťou je aj návrh finančného a administratívneho zabezpečenia.

2.  Každý PHSR obsahuje aj implementačnú časť – teda by mal dal odpoveď na otázku ako obec zabezpečí realizáciu svojej vízie, strategických cieľov a rozvojových aktivít. Aký je teda akčný plán? Najdôležitejšie a najzaujímavejšie aktivity z Vášho pohľadu?

a)   Zaujímavé je dopravné riešenie s vybudovaním obchvatu Nitrianskeho Pravna. V súčasnosti dochádza k rezervácii územia, máme za sebou predbežné jednania, obec sa vyjadrovala k jednotlivým variantom.
Teraz buďme konkrétni. Obchvat by mal začínať od križovatky  za obcou Pravenec, prechádzať by mal poza čerpaciu stanicu Slovnaft, za kaplnkou na Turčianskej ulici a vyústi za poľnohospodárskym dvorom pred obcou Kľačno.
Prínos je jednoznačný. Skľudnenie dopravnej situácie v obci.

b)   V priebehu roku 2005 – 2006 bude pokračovať odpredaj pozemkov na IBV v časti Solka a budovanie miestnych komunikácií a inžinierskych sietí.

c)   V horizonte  do r. 2013 pripravíme lokalitu pre priemyselnú zónu vrátane zbernej komunikácie a  inžin. sietí. Priemyselná zóna je vytypovaná vedľa štátnej cesty z Pravenca do Nitrianskeho Pravna, teda od železničnej trate po štátnu cestu. Výhodná poloha, blízka železnica, napojenie na cestnú komunikáciu 1/64  a  umiestnenie lokality mimo obce ponúka možnosti podnikateľom, následne prispeje k zvýšeniu zamestnanosti v obci.

d)   Prebiehajúcu rekonštrukciu verejného osvetlenia chceme dokončiť  v roku 2005. Táto investícia prinesie úsporu elektrickej energie a výhľadovo návratnosť finančných  prostriedkov.

e)   Do roku 2010 budeme pracovať na príprave a budovaní kanalizácie. To je záležitosť  Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá zastrešuje tieto aktivity, zbiera podklady pre veľký projekt na odkanalizovanie celej hornej Nitry.

3. Otázkou na telo bývajú zdroje financovania. Aké sú vlastné  a vonkajšie?

 - Čo sa týka IBV Solka, predpokladáme financovanie z vlastných zdrojov, prostriedkov  z odpredaja pozemkov, tie však nepokryjú všetky výdavky na dokončenie MK a  inžinierskych sietí. Z tohoto dôvodu budeme musieť požiadať o dofinancovanie MVaRR.
- Spôsob financovania obchvatu bude zabezpečený zo štátu a z prostriedkov EÚ v rámci projektov, investorom bude SSC.
- Takýmto spôsobom bude financované aj odkanalizovanie hornej Nitry. V tomto prípade bude investorom Stredosl. vod. spol. a.s.
K tým vonkajším zdrojom sú na rok 2005- 2006 pripravované dva projekty. Rekonštrukcia školskej ulice, kde budeme žiadať prostriedky   z európskych fondov. Projekt konzultujeme s poradenskou firmou  Premier Consulting.
Investícia podľa projektovej dokumentácie, ktorá je vypracovaná je 3 milióny korún a bude zabezpečená z 95 % z fondov EÚ. /v prípade, že projekt bude úspešný/
Z tých istých zdrojov budeme žiadať o finančné prostriedky prostredníctvom projektu na rekonštrukciu ďalšej hlavnej časti námestia - okolia budovy Obecného úradu.

4. Využívate v predprípravných fázach tvorby rozvojových plánov a projektov princíp „ zdola  nahor“?

Myslím, že určite áno. Všetky podnety, nápady, aktivity môžeme nájsť priamo na ulici, tam kde ľudia žijú, bývajú so svojimi starosťami i radosťami. Oni vedia, čo by chceli nové a kde sú skryté problémy. Mnohé realizované akcie sú odpoveďou na ich podnety a požiadavky. Samozrejme, že z pripomienok verejnosti vyberáme a volíme priority. Poslanci, stavebná, finančná komisia predovšetkým, potom aj ostatné komisie ako poradné orgány obce.
Sme tu na to, aby sme posúdili dôležitosť a v každom prípade sme limitovaní množstvom finančných prostriedkov.

5. Srdcom i hlavou akéhokoľvek plánovania sú ľudia, ktorí žijú na tom ktorom území a majú radi svoju obec, to ste práve potvrdili, myslíte si, že sú dostatočne informovaní napríklad aj o takom dôležitom dokumente ako je PHSR obce a o pripravovaných projektoch, víziách  a rozvojových plánoch?

Určite máte na mysli, či prúdia dostatočne informácie spätne zhora nadol. V každom prípade to môžem len potvrdiť. A to predovšetkým prostredníctvom verejných zasadnutí obecného zastupiteľstva, vydávame dvojmesačník  Pravnianske zvesti, obec má vlastnú aktualizovanú webovú stránku, občania sa môžu so svojimi otázkami obrátiť na  poslancov OZ, členov komisií, k dispozícii sú vývesky na informačných tabuliach, občania sa stretávajú v rôznych spoločenských organizáciách, kluboch, spolkoch, pri kultúrno-spoločenských a športových podujatiach, aj to sú prostriedky prenosu informácií. Nakoniec je tu obecný úrad a jeho pracovníci, ak by sme chceli pripraviť štatistiku návštevnosti, číslo by bolo určite vysoké.

6. Existuje niekoľko dobrých dôvodov prečo by sa verejnosť mala aktívne zaujímať o veci verejné. Využívajú občania v našej obci dostatočne tieto možnosti?

Využívajú, ale väčšinou až keď sa ich to bytostne dotýka. Je nám naozaj ľúto, že návštevnosť verejných zasadnutí OZ nie je taká ako by mala byť. A mnohé by mohli ovplyvniť a prezentovať svoje názory a pripomienky. Mnohokrát sa vlna kritiky a názorov zdvihne až po schválení a realizácií zámerov. Dávame im dostatočný priestor, len ho treba v pravý čas využívať.

7. Už sme hovorili o PHSR v obci, o pripravovaných projektoch, dotkli sme sa občianskej verejnosti, môžeme  sa na záver posunúť ešte o krôčik do budúcnosti? Vízie a aktivity plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja do r. 2013 sú určite bohaté a nesmierne zaujímavé. Čo by podľa Vás ešte mohlo v súčasnosti občanov zaujímať?


Odpoviem veľmi rád. Mladých ľudí a mladé rodiny určite zaujme výstavba nájomných bytov. V PHSR sa s tým počíta. Kultúrny dom, dôstojné reprezentačné priestory kultúrneho života v obci chýbajú. Tiež tam má svoje miesto. Ďalej kultúrno-historické  pamiatky, ich reštaurovanie, zachovanie pre budúce generácie, úprava ďalšej časti námestia, ostatné MK v časti Solka a Vyšehradné a množstvo iných aktivít.
  PHSR  bol schválený najvyšším orgánom v obci,  to však neznamená, že ide o uzavretý dokument. Je dokonca potrebné ho dopĺňať formou krátkodobých akčných plánov a v prípade zmeny východiskových podmienok je možné ho aktualizovať. Veríme, že aj ten náš splní svoj účel. To ukáže budúcnosť, ktorej ste spolutvorcami Vy naši spoluobčania.

Pán starosta ďakujeme, že ste nám venovali Váš čas. Ak táto reportáž pomohla vzbudiť u našich čitateľov, teda našich občanov záujem o veci verejné, tiež naplnila svoj účel.

Zhovárala sa B.H.


AUTOR: B.H.
Uverejnené: 02.11.2004 09:43