DNES JE PONDELOK, 28.04.2025, MENINY MÁ JARMILA , BLAHOŽELÁME!

60 rokov klubu filatelistov v Prievidzi

   60 rokov to je vek v živote človeka pripraveného na odchod do dôchodku, pripraveného na zaslúžený oddych po celoživotnej práci. 60 rokov klubu filatelistov to je história, to je vek na zamyslenie sa ako úspešne ďalej v  klubovej činnosti. 60 rokov to boli roky plné obetavej práce kolektívu a jednotlivcov na dosiahnutie pekných výsledkov najmä  v organizovaní výstav. Poďme však po poriadku od samých začiatkov.

   Na jeseň v roku 1944 bol založený spolok filatelistov v Prievidzi. Jeho prvým predsedom bol Anton Privitdzer otec známeho prievidzského filatelistu Inocenta Privitdzera historika poštovníctva na hornej Nitre. Prvé schôdzky sa konali v kaviarni Slávia na námestí p. Freiberga, terajšom námestí 4. apríla. Je potrebné spomenúť mená niektorých členov spolku, ktorí sú nám známi. Dezider Heimenne, Anton Privitdzer, Ľudovít Chikán, Elena Novácka, ktorá mala na starosti novinkovú službu. Po roku 1945 sa stala predsedom Elena Novácka. V liste zo dňa 5. 12. 1950 adresovanom vtedajšiemu Ústrediu slovenských filatelistických  spolkov a má názov „ Spolok filatelistov Prievidza“.
    Z tohto obdobia rokov 1945-1950 zloženie spolku nie je známe, vie sa iba, že spolok existoval podľa toho, že sa odoberali hromadne novinky známok na pošte.
    Dňa 3. júna 1951 sa konala ustanovujúca schôdza, bol zriadený odbor filatelie a začlenený do Závodného klubu ROH zamestnancov sociálnej a zdravotnej služby v Prievidzi. Súčasne bol vytvorený nový výbor v tomto zložení: predseda Pavol Ištvan, tajomník Ľudovít Chikán, pokladník Emília Ištvánová, správca kolovania Inocent Privitdzer, zapisovateľ Imrich Gajdoš, počet členov 29.  Tak to boli začiatky v činnosti filatelistov.
    Koncom päťdesiatich rokov vznikol v Prievidzi druhý krúžok filatelistov pri ZK ROH Baník na sídlisku, ktorého dušou bola Alžbeta Olahová. Po jej smrti dokumentácia nie je k dispozícii.
    Prvá výstava poštových známok sa konala v dobe od 4. do 19. júna 1960 v Bojnickom zámku. Usporiadali ju oba filatelistické kluby a mala názov I. Horná Nitra 1960, dala základ tradíciám výstavníctva poštových známok na hornej Nitre a vystavovali väčšinou filatelisti z Prievidze. V spolupráci oboch krúžkov filatelistov sa organizovali ďalšie dve úspešné výstavy. V roku 1963 II. Horná Nitra  okresná s celoštátnou. V roku 1965 III. Horná Nitra bola to výstava oboch filatelistických  krúžkov pod názvom „ Filatelistický krúžok pri ZK ROH Baník Prievidza“.
   Veľmi úspešná bola krajská výstava poštových známok „Horná Nitra 1983“ usporiadaná pri príležitosti 600 výročia mestských práv Prievidze.
   Robme všetko preto, aby sme dobré tradície zachovali. jedna televízna reklama hovorí: Aby ľudia spolu hovorili“ áno, živý kontakt zabezpečujú stretávania, naše výstavy, lebo dnes ľudia spolu hovoria cez techniku, ktorá sa nám vryla pod kožu ako magnetický čip a predsa spolu nehovoria.
   Tento predtým nevídaný technický zázrak mobil nás núti konať ako stroje. Rodičia vychovávajú svoje deti cez mobil, pracuje sa cez mobil, žije sa cez mobil. Šetríme čas a čas je vzácna veličina, sú situácie, keď sa práve mobil môže osvedčiť a ušetrí čas. Veď život je pohyb, ktorý znamená vývoj. Mobil, počítač používa väčšina ako pracovný nástroj. V hre je však riziko závislosti od komunikačne mŕtvych vecí, ktoré nás odpútavajú od reálnosti všedného dňa, veď nechceme, aby nám technika prerástla naše srdce, naše vedomie, aby sme sa stali robotmi. Nechceme sa precitnúť zo zakliatia, aby sme museli ľutovať, že sme nežili v inom storočí.

    Stretávanie, pocit spolupatričnosti, ľudská prítomnosť hrejivého tepla, výstavníctvo, aby ľudia spolu hovorili v bezprostrednom kontakte to sú veľké hodnoty, ktoré nám dávajú záujmové  spolky ako návrat k realite bez virtuality.        


AUTOR: Jozef Soľava
Uverejnené: 01.11.2004 18:28