DNES JE STREDA, 22.01.2025, MENINY MÁ ZORA , BLAHOŽELÁME!

Príhovor MUDr. Vilama Elischera na stretnutí rodákov 15.9.2012

Vážené dámy a vážení páni,

na úvod by som vás chcel poprosiť, aby ste ma počas príhovoru neprerušovali. To, že sa vám príhovor páčil, môžete dať potleskom najavo na záver. Ďakujem

Vážené dámy a vážení páni, vážení vzácni hostia, vážení rodáci z Nitrianskeho Pravna, ktorí ste prišli z blízka i zďaleka, zo Slovenska i celého sveta,
milí karpatskonemeckí krajania, milí rodáci z Hauerlandu, vážení prítomní a účastníci nášho stretnutia rodákov, milí priatelia.
Je pre mňa veľkou cťou, že vás v mene Karpatskonemeckého spolku môžem privítať tu, doma. Naše stretnutie rodákov sa už stalo tradíciou.
Osobne chcem privítať starostu obce Nitrianske Pravno, pána inžiniera Jozefa Balčiráka.
Ďalej vítam vedúcich predstaviteľov rodákov z Nitrianskeho Pravna žijúcich v Nemecku: pána farára Johanna Kotschnera, predsedu Hilfsbundu karpatendeutscher Katholiken z Nemecka, pána inžiniera Ignatza Wolkobra, zástupcu Hilfsbundu, pána inžiniera Ladislava Johanna Kotschnera, pokladníka skupiny rodákov z Nitrianskeho Pravna.

Ďalej by som rád privítal aj predstaviteľov Karpatskonemeckého spolku na Slovensku, jeho predsedu, pána inžiniera Antona Oswalda, predsedníčku KNS v regióne Hauerland, pani Hildu Steinhüblovú, ako aj pána Alfréda Šverčíka, predsedu miestnej skupiny KNS v Nitrianskom Pravne.

Ďalej by som chcel privítať prednostku Obecného úradu v Nitrianskom Pravne, pani Ľubicu Boďovú, a aj poslancov obecného zastupiteľstva v našej obci.

Nitrianske Pravno je naším domov, naším rodným mestečkom, našou rodnou obcou. Mnohí z vás, milí Pravňania, sa do svojej domoviny vrátili po dlhej dobe, aby sa tu stretli so svojimi príbuznými, priateľmi a známymi. Chcete znovu počuť zvony kostola v rodnej obci, navštíviť cintorín, kde odpočívajú naši zosnulí.

Zmeny, ktoré sú spojené s takzvanou zamatovou revolúciou v roku 1989, sa odzrkadľujú vo všetkých oblastiach nášho života. Zmena je prítomná všade – aj v samospráve našej obce.
Obecné zastupiteľstvo vykonáva spolu so štátnou mocou verejnú správu v obci Nitrianske Pravno.
Prvým starostom, ktorý bol zvolený po roku 1989, bol pán Jozef Mendel. Bol správnym človekom na správnom mieste a svoj úrad vykonával 2 volebné obdobia za sebou.
V mnohých z nás sú ešte živé pekné spomienky na toto obdobie, ktoré charakterizovali veľké pocity a očakávania. Išlo o obdobie plodnej spolupráce, ktoré malo veľký význam aj pre ďalšie postavenie našej národnostnej menšiny. Milý Jozef, srdečne ti ďakujeme!
Na začiatku 3. volebného obdobia sa starostom stal pán Otto Podstupka. Z tejto doby spomeniem udelenie čestného občianstva nášmu rodákovi, pánovi farárovi Johannovi Kotschnerovi.
Súčasný starosta, pán Jozef Balčirák, nám pomáhal zorganizovať mnohé vydarené podujatia.
Chcel by som sa poďakovať za mimoriadne dobré vzťahy, ktoré existujú medzi miestnou skupinou Karpatskonemeckého spolku a predstaviteľmi našej obce. Zároveň by som rád ocenil prácu všetkých zúčastnených, ktorí sa usilujú o zachovanie a podporu kultúrneho dedičstva Nitrianskeho Pravna.

Karpatskí Nemci boli a sú kresťania. V minulosti i dnes je pre nich viera veľkou oporou. Viera im dávala silu, aby prekonali ťažké časy. Tie najkrajšie pamiatky kultúrneho dedičstva karpatských Nemcov sú spojené s vierou. Máme nádherný farský kostol a sme pyšní na našu Kalváriu. V obci je i veľa pamätníkov. Jeden z nich bol dnes po rekonštrukcii slávnostne posvätený.
Politický vývoj po roku 1989 zmenil aj postavenie národnostných menšín v slovenskej spoločnosti. Naša obec má veľmi bohatú históriu, ktorá je spojená hlavne s nemeckým obyvateľstvom. Vplyv Nemcov vidieť najmä v kultúre, o čom existuje množstvo dôkazov aj v dnešnej dobe.
Za jeden z výsledkov kultúrno-spoločenských zmien je možné považovať aj založenie miestnej skupiny Karpatskonemeckého spolku.
Jeho členovia sa môžu stretávať v Dome stretávania, ktorý ponúka dostatok priestoru na ich činnosť.
V Dome stretávania je možné zažiť aj históriu. Slovenské národné múzeum – Múzeum kultúry karpatských Nemcov – vytvorilo na prízemí stálu expozíciu, takzvanú pamätnú izbu.

Dlhé roky bol predsedom miestnej skupiny KNS pán Erich Diera. Dnes miestnu skupinu vedie pán Alfréd Šverčík, ktorý spolu s členmi vedenia miestnej skupiny organizuje jej činnosť v Nitrianskom Pravne.
Keďže je KNS považovaný hlavne za kultúrny spolok, usiluje sa o zachovanie kultúrneho dedičstva. Členovia spolku a jeho priaznivci sa stretávajú na mnohých vydarených podujatiach. Tými tradičnými sú Deň matiek, Deň detí, letná grilovačka, Mikuláš či vianočné stretnutie. Veľmi pyšní sme aj na našu spevácku skupinu s názvom Probner Echo, ktorá vznikla v marci 1999. Jej vysoká úroveň je zásluhou vedúcej, pani Márie Balčirákovej. Skupina absolvovala množstvo vystúpení na Slovensku (napríklad v rámci festivalu regiónu Hauerland), tak aj v Nemecku. Skupina je úspešným reprezentantom nášho kultúrneho spolku. Jej repertoár je mimoriadne pestrý a bohatý – okrem nemeckých piesní ponúka vo vtipných scénkach aj ukážky pôvodného nárečia z Nitrianskeho Pravna. Kroje, ktoré boli ušité podľa pôvodných pravnianskych krojov, sú jej veľkou pýchou. Spevokol vydal aj vlastné DVD a svojmu názvu robí naozaj dobré meno.

V roku 2000 vznikla aj dielňa vyšívania, ktorú vedie Anna Husárová a Rastislav Haronik. Išlo o súčasť projektu „Nemecké remeslo a umenie na Slovensku v minulosti a dnes“. Ženy sa venujú rôznym technikám vyšívania, paličkovaniu, vyšívaniu na plátno a na sieťku, vyšívaniu na tyl korálikmi a flitrami. Svoje práce prezentujú napríklad na kultúrnom festivale v Kežmarku. Každoročne sa koná súťaž o zlatú ihlu.

Na to, aby sa podarilo dosiahnuť cieľ spočívajúci v zachovaní nemeckej menšiny, je mimoriadne dôležité, venovať sa mladej generácii. V tejto súvislosti treba pozitívne hodnotiť vytvorenie takzvanej nemeckej triedy na miestnej základnej škole. V roku 1998 bola pôsobnosť Základnej školy v Nitrianskom Pravne  na základe rozhodnutia Ministerstva školstva SR rozšírená na základnú školu s vyučovacím jazykom nemeckým. V roku 2002 získala základná škola  právnu subjektivitu a o 2 roky neskôr, v roku 2004, bol zmenený jej názov. Od 1. septembra 2006 vznikla spojená  základná škola s materskou školou - Grundschule mit Kindergarten. Na Slovensku patrí medzi 6 škôl, ktorá poskytuje vzdelanie deťom občanov Slovenskej republiky, príslušníkom nemeckej národnostnej menšiny od 1. ročníka v úzkej spolupráci s Karpatsko-nemeckým spolkom na Slovensku.

Škola má význam nielen pre Nitrianske Pravno, ale aj pre okolité obce: Chvojnicu, Kľačno, Malinovú a Tužinu. Vzdelanie sa v našej obci vždy cenilo a v dnešná doba je charakteristická snahou, pokračovať vo vysokej úrovni.
Sme naozaj radi, že učiteľky nemeckého jazyka majú vedomosti na mimoriadne vysokej úrovni. Chceme im poďakovať za každodennú náročnú prácu. Žiaci školy sa zúčastňujú na mnohých podujatiach a sú veľmi úspešní. Štúdium nemeckého jazyka prináša mnoho výhod – veď v celosvetovom meradle hovorí po nemecky viac ako 100 miliónov ľudí. V spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave môžu žiaci základnej školy po úspešnom zložení jazykovej skúšky získať certifikát na úrovni B1.
Hoci má minulosť našej národnostnej menšiny pre väčšinu z nás veľký význam, je dôležité, zamerať sa na budúcnosť. Pri zachovaní nemeckej menšiny sú mimoriadne dôležité kontakty s rodákmi, ktorí žijú v zahraničí. V tejto súvislosti hrajú osobitnú úlohu stretnutia rodákov.
Chcel by som krátko spomenúť pamätnú púť do Hauerlandu v roku 1994, ktorá bola spojená s oslavou 60.-teho výročia posvätenia dolnej časti Kalvárie v Nitrianskom Pravne. Ústredným mottom tohto podujatia bolo vzájomné odpustenie.
V nasledujúcich rokoch sa konali ďalšie stretnutia rodákov a iné podujatia, a to ako v Nemecku, tak aj na Slovensku. Spomeniem napríklad stretnutie rodákov v roku 2007, ktoré sa konalo pri príležitosti 100.-tého výročia posvätenia nášho farského kostola.

Svoj slávnostný príhovor by som chcel ukončiť myšlienkou, že vzťahy medzi našimi národmi ešte nikdy neboli také dobré, ako v súčasnosti. Cítime zmenu, ktorá je pre nás, karpatských Nemcov, mimoriadne dôležitá. Smutné zážitky – ako 2. svetová vojna, množstvo nevinných obetí na oboch stranách, útek a odsunutie, násilie – sú minulosťou. Nemali by upadnúť do zabudnutia, ale je dôležité, aby sme si navzájom odpustili. Oba naše národy sú kresťanské. Všetci dobre poznáme základnú modlitbu, Otče náš, kde hovoríme: „.... a odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom...“. To by malo byť aj hlavným mottom nášho stretnutia rodákov.

Srdečne vitajte!


Deutsch-Proben gestern und heute

- Festrede von Dr. med. Viliam Elischer, gehalten im Rahmen des Heimattreffens am 15. September 2012

Sehr geehrte Damen und Herren,
Ich möchte Sie bitten, meine Festrede nicht zu unterbrechen. Ihren Beifall können Sie am Ende der Rede mit einem Applaus zum Ausdruck bringen.

Sehr geehrte Damen und Herren, geehrte Ehrengäste, liebe Deutsch-Probner Landsleute aus nah und fern, aus der Slowakei und aus der ganzen Welt, meine Karpatendeutschen Landsleute, liebe Hauerländer, geehrte Anwesende und Teilnehmer unseres Heimattreffens, liebe Freunde.
Es ist für mich eine große Ehre, Sie alle im Namen unseres Karpatendeutschen Vereins hier zu Hause recht herzlich willkommen zu heißen. Unser Heimattreffen ist schon eine traditionelle Veranstaltung.
Ganz persönlich möchte ich den Bürgermeister, Herrn Ing. Jozef Balčirák, begrüßen.
Weiter begrüße ich die führenden Persönlichkeiten des Deutsch-Probner Arbeitskreises aus Deutschland:
Herrn Pfarrer Johann Kotschner, den Vorsitzenden des Hilfsbundes Karpatendeutscher Katholiken in Deutschland,
Herrn Dipl.-Ing. Ignatz Wolkober, den Stellvertreter des Hilfsbundes Karpatendeutscher Katholiken in Deutschland,
Herrn Ladislaus Johann Kotschner, den Schatzmeister des Deutsch-Probner Arbeitkreises,
Herrn Dr. med. Ernst Paldauf, den Schriftleiter des Deutsch-Probner Heimatblattes,
und auch die Vertreter des Karpatendeutschen Vereines aus der Slowakei,
Herrn Dipl.-Ing. Anton Oswald, den Vorsitzenden des KDVs in der Slowakei,
Frau Hilde Steinhübel, die Vorsitzende des KDVs in der Region Hauerland,
und Herrn Alfred Šverčík, den Vorsitzenden der Ortsgruppe des KDVs in Deutsch Proben.
Weiter möchte ich auch die Leiterin des Gemeindeamtes in Deutsch-Proben, Frau Ľubica Boďová, und die Mitglieder der Gemeindeverwaltung in unserer Gemeinde willkommen heißen.
In der Welt gibt es viele Plätze, Städte, Dörfer, Urlaubsgebiete, die schöner, größer und interessanter sind als unsere Gemeinde. Doch die Heimatgemeinde hat für uns einen besonderen Wert. Deshalb ist für die meisten von uns – und das schon seit einer längeren Zeit - das Heimattreffen 2012 zum Hauptthema geworden.
Deutsch-Proben ist unsere Heimat, unser Heimatstädtchen, unsere Heimatgemeinde.
Viele von Ihnen, liebe Deutsch-Probner, kehren nach einer langen Zeit nach Hause zurück, um sich mit Freunden, Verwandten und Bekannten zu treffen. Sie wollen wieder die Glocken der Heimatkirche hören, den Friedhof, wo unsere Verstorbenen den ewigen Schlaf schlafen, besuchen und das Elternhaus sehen.

Die mit der Sanften Revolution im Jahre 1989 zusammenhängende Wende spiegelt sich in allen Bereichen unseres Lebens wider. Wechsel ist überall zu finden – auch in der Verwaltung unserer Gemeinde.
Die Gemeindeverwaltung übt zusammen mit der Staatsgewalt die öffentliche Verwaltung in Deutsch-Proben aus.
Zum ersten Bürgermeister nach 1989 wurde Herr Ing. Josef Mendel gewählt. Er war der richtige Mann an der richtigen Stelle und war zwei Wahlperioden nacheinander im Amt.
In vielen von uns leben noch die schönen Erinnerungen an diese Zeit, die durch große Gefühle und Erwartungen gekennzeichnet war. Es war eine Periode der fruchtbaren Zusammenarbeit, sehr wichtig für die weitere Position unserer Minderheit. Lieber Josef, ein herzliches Dankeschön!
Am Anfang der 3. Wahlperiode, im Dezember 1998, übernahm Herr Otto Podstupka das Amt des Bürgermeisters. Aus dieser Zeit ist die Verleihung der Ehrenbürgerschaft unserem Landsmann, Herrn Johann Kotschner, zu erwähnen.
Der jetzige Bürgermeister ist Herr Ing. Jozef Balčirák, der uns bei der Vorbereitung von vielen gelungenen Veranstaltungen unterstützt.
Der Bürgermeister, der Gemeinderat und die Gemeindevertretung leiten das Leben in der Gemeinde.
Ich möchte mich für die außerordentlich guten Beziehungen, die zwischen der Ortsgruppe des KDVs und den Vertretern der Gemeinde bestehen, herzlich bedanken. Gleichzeitig möchte ich die Arbeit aller Beteiligten würdigen, die sich bemühen, das Kulturerbe in Deutsch-Proben zu behüten und zu fördern.

Die Karpatendeutschen waren und sind Christen. Wie in der Vergangenheit, so auch heute, bedeutet der Glaube eine große Unterstützung für sie. Aus dem Glauben haben sie Kraft geschöpft, um die schwierigen Zeiten zu überwinden. Die schönsten Denkmäler des karpatendeutschen kulturellen Erbes sind mit dem Glauben verbunden. Unsere Gemeinde ist keine Ausnahme. Wir haben eine wunderschöne Pfarrkirche, in der bei den feierlichen Gottesdiensten mit Stolz auch unsere traditionellen Trachten präsentiert werden, und sind stolz auf den Kalvarienberg. In der Gemeinde gibt es viele Denkmäler. Ein Denkmal wurde heute nach der Renovierung festlich eingeweiht.

Die gesellschaftliche Bewegung nach 1989 brachte Änderungen auch in die Position der nationalen Minderheiten in der Gesellschaft der Slowakei mit sich.
Die Geschichte unserer Gemeinde ist sehr reich und vor allem mit der deutschen Bevölkerung verbunden. Den Einfluss der Deutschen sieht man zum Beispiel in der Kultur und auch noch heute sind davon viele Beweise zu finden. Am Besten ist das Kulturerbe in der Architektur zu sehen.
Als Folge der gesellschaftlich–kulturellen Wende kann die Gründung der Ortsgruppe des Karpatendeutschen Vereins bezeichnet werden.
Seine Mitglieder können sich im Haus der Begegnung treffen, das genug Raum für alle ihre Aktivitäten bietet.
Da das Haus eine der Dominanten unserer Gemeinde ist, war seine Renovierung als eine der wichtigsten Aktivitäten des KDVs empfunden.
Im Haus der Begegnung ist auch die Vergangenheit zu erleben. Das Slowakische Nationalmuseum – das Museum der Kultur der Karpatendeutschen – hatte im Erdgeschoss eine ständige Ausstellung, die sogenannte Heimatstube, errichtet. Man kann übersichtlich viel über die Geschichte des Hauerlandgebietes erfahren.
Lange Jahre war Herr Erich Diera der Vorsitzende der Ortsgruppe. Heutzutage leitet Herr Alfr0d Šverčík den Karpatendeutschen Verein in unserer Gemeinde. Mit den Vorstandsmitgliedern organisiert er die Arbeit des Vereins in Deutsch-Proben.
Da der KDV vor allem für einen Kulturverein gehalten wird, bemüht man sich, das kulturelle Erbe lebendig zu bewahren. Die Mitglieder und Freunde des Vereins treffen sich bei vielen gelungenen Veranstaltungen. Zur Tradition wurden: Muttertag, Kindertag, Sommerfest, Nikolausabend, Weihnachtstreffen.
Besonders stolz sind wir auf unseren Sängerchor „Probner Echo“, der im März 1999 entstand. Sein hohes Niveau ist Verdienst der Chorleiterin, Frau Mária Balčiráková. Der Chor hatte viele Auftritte in der Slowakei (zum Beispiel im Rahmen des Hauerlandfestes) und auch im Ausland. Er ist ein erfolgreicher Vertreter unseres Kulturvereines und wir sind sehr stolz auf seine Leistungen. Sein Repertoire ist sehr reich und bunt, außer den deutschen Liedern ist in den witzigen Sketschen auch die ursprüngliche Mundart von Deutsch-Proben zu hören. Die originellen Trachten sind seine Goldstücke, die auch von den anspruchvollsten Zuschauern bewundert werden. Der Chor hatte auch eine eigene DVD herausgegeben und macht seinem Namen große Ehre.

Im Jahre 2000 entstand auch die Stickereiwerkstatt unter der Leitung von Anna Husárová und Rastislav Haronik. Es war ein Teil des Projektes „Deutsches Handwerk und Kunst in der Slowakei in der Vergangenheit und Gegenwart“. Die Frauen widmen sich verschiedenen Stickereitechniken, der Klöppelei, Stickerei auf Leinen und im Netz, Stickerei auf Tüll mit Korallen und Flittern. Ihre Arbeiten präsentieren sie zum Beispiel auf dem Kulturfest in Kesmark. Jedes Jahr wird auch ein Wettbewerb „Um die goldene Nadel“ organisiert.

Um das Ziel – das Erhalten des Deutschtums – zu erreichen, ist die Arbeit mit der jungen Generation sehr wichtig. Positiv wird vor allem die Gründung der deutschen Klasse an der örtlichen Grundschule gesehen. Im Jahre 1998 wurde aufgrund des Beschlusses des slowakischen Bildungsministeriums die bisherige Grundschule zur Grundschule mit der deutschen Sprache als Unterrichtssprache. Im Jahre 2002 erwarb die Grundschule eigene Rechtspersönlichkeit und zwei Jahre später, im Jahre 2004, wurde ihr Name geändert. Am 1. September 2006 entstand die Grundschule mit Kindergarten. Im Rahmen der Slowakei gehört sie zu den 6 Schulen, die seit der ersten Klasse und in enger Zusammenarbeit mit dem KDV, Kinder der Mitglieder der deutschen Minderheit in der Slowakei besuchen.
Nicht nur für Deutsch-Proben, sondern auch für die umliegenden Dörfer: Zeche, Schmiedshau, Fundstollen und Gaidel stellt die Grundschule in Deutsch-Proben einen bedeutenden Faktor dar. Die Bildung war in unserer Gemeinde immer großgeschrieben und heutzutage bemüht man sich, im hohen Standard fortzusetzen.
Wir sind sehr glücklich, dass die Lehrerinnen, die Deutsch unterrichten, über außerordentliche Fachkenntnisse verfügen. Für ihren täglichen Einsatz möchten wir uns ganz herzlich bedanken. Die Schüler nehmen als Vertreter der Grundschule an verschiedenen Veranstaltungen teil uns sind sehr erfolgreich.
Denn Deutsch zu lernen, das bringt viele Vorteile – über 100 Millionen Menschen weltweit sprechen Deutsch. In der Zusammenarbeit mit dem Göthe Institut in Bratislava können die Schüler nach dem erfolgreichen Ablegen der Sprachprüfung auch das Zertifikat Deutsch B1 erwerben.

Obwohl die Vergangenheit unserer Minderheit für die Meisten sehr viel bedeutet, ist es wichtig, in die Zukunft zu schauen. Um das Deutschtum zu erhalten, sind Kontakte mit den Probner Landsleuten sehr wichtig. In diesem Zusammenhang sind die Heimattreffen von großer Bedeutung.
Ich möchte kurz auf die Gedächtniswallfahrt ins Hauerland im Jahre 1994 eingehen, die mit der Feier des 60.-ten Jubiläums der Einweihung des Kalvarienberges (1934) zu Deutsch-Proben verbunden war. Der Hauptgedanke dieser Veranstaltung war die gegenseitige Versöhnung.
In den nächsten Jahren gab es weitere Heimattreffen und Veranstaltungen - wie in Deutschland, so auch in der Slowakei, z. B. das Heimattreffen im Jahre 2007 hier, in Deutsch-Proben, die anlässlich des 100.-ten Jubiläums der Einweihung unserer Kirche stattfand.
Meine Festrede möchte ich mit dem Gedanken schließen, dass die Beziehungen zwischen unseren Völkern noch nie so gut waren wie heute. Wir spüren eine Wende, die für uns - Karpatendeutsche - wichtig ist. Die traurigen Erlebnisse – wie der 2. Weltkrieg, viele unschuldige Opfern auf beiden Seiten, Flucht und Vertreibung, Gewalt – sind Vergangenheit. Man soll sie nicht vergessen, aber wir sollen uns gegenseitig vergeben. Unsere beiden Völker sind Christen. Wir alle kennen das Grundgebet, Vater unser, in dem es heißt: „… und vergib uns unsere Schuld, wie auch wir vergeben unseren Schuldigern. …“ Das soll auch die wichtigste Botschaft unseres Heimattreffens sein.


Seien Sie herzlich willkommen!


 


AUTOR: Dr. Viliam Elischer
Uverejnené: 10.12.2012 13:24