POZEMKOVÉ ÚPRAVY |
Ak ste vlastníkom pozemkov v extraviláne katastrálnych území Nitrianske Pravno, Solka, Vyšehradné, určite Vás budú zaujímať pripravované POZEMKOVÉ ÚPRAVY
Účel, obsah a forma pozemkových úprav v každom období a v každej zemi sú vždy odrazom daných politických a hospodárskych pomerov, právnych a spoločenských vzťahov danej krajiny.
Pod pozemkovými úpravami rozumieme sceľovanie, parceláciu, usporiadanie pozemkov, rozmiestňovanie druhov pozemkov, arondáciu hraníc, optimalizáciu tvaru a sprístupnenie všetkých pozemkov a s tým súvisiaci výkon právnych, terénnych, komunikačných, vodohospodárskych, protieróznych, ekologických a iných opatrení s cieľom zlepšiť výrobu a prevádzkové pomery, zlepšiť životné podmienky vidieckeho obyvateľstva a usporiadať vlastnícke vzťahy k pôde na upravovanom území.
Súčastný stav vlastníckych a užívacích pomerov k pozemkom poľnohospodárskej pôdy je produktom dlhšie trvajúceho historického vývoja hospodárskych, právnych a spoločenských pomerov na území Slovenska. Vo svojom dôsledku ho charakterizuje:
- extrémna rozdrobenosť pozemkového vlastníctva,
- neúplnosť a s tým súvisiaca nedokonalosť jeho evidencie v pozemkovej knihe a následných evidenčných systémoch,
- existencia hospodárskych celkov, v ktorých vlastníctvo pôdy je oddelené od vlastníctva ostatného s pôdou funkčne spojeného majetku,
- odlúčenie prevažnej väčšiny vlastníkov pozemkov od predmetu ich vlastníctva, či už z hľadiska priestorového alebo z hľadiska povolania a životného štýlu vlastníkov.
Tento stav spôsobuje :
- že vlastníci pozemkov, ale i vlastníci hmotného majetku, ktorý je s pozemkami funkčne spojený, nemôžu reálne postúpiť k usporiadaniu vzájomných pomerov, čo paralyzuje ich záujmy,
- sťaženie reálneho trhu s pôdou,
- obmedzenie priestoru pre hypotekárny úver, komplikácie v oblasti pozemkovej dane a zapojenia pôdy do globálnych hodnotových vzťahov,
- predĺženie procesu privatizácie i uspokojovanie uplatnených reštitučných nárokov,
- neúmerné komplikácie pri investičnej výstavbe,
- znevýhodnenie podnikania v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve,
- vylúčenie (obmedzenie) vlastníkov pozemkov zo starostlivosti o taký prírodný zdroj, akým poľnohospodárska pôda a lesný pôdny fond nesporne sú.
Zrovnoprávnením foriem vlastníctva po roku 1990, keď vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu, sa vytvorili základné predpoklady prechodu na trhovú ekonomiku ako podmienky pre stabilizáciu hospodárskych, sociálnych a ekologických podmienok vidieka. Uplatnenie trhového mechanizmu v poľnohospodárstve si vyžaduje komplexné usporiadanie pozemkového vlastníctva.
Predovšetkým pozemkovými úpravami načim:
- prekonať vysoký stupeň rozdrobenosti pôvodnej pozemkovej držby,
- odstrániť nedostatky v evidencii pozemkov a právnych vzťahov k nim,
- zredukovať (znížiť) veľký počet existujúcich spoluvlastníckych podielov k jednej nehnuteľnosti,
- prostriedkami vlastnými pozemkovým úpravám založiť základ ďaľšieho rozvoja vidieka,
- vytvoriť podmienky pre trh s pôdou,
- vyriešiť prístup vlastníkov k svojim pozemkom, ktorý bol znemožnený v dôsledku zavedenia kolektivistických foriem hospodárenia na pôde,
- zastaviť proces drobenia pozemkového vlastníctva,
- znížiť počet parciel právneho stavu v obvode pozemkových úprav.
Pozemkové úpravy predstavujú široký komplex opatrení právneho, technického, ekonomického a ekologického charakteru, ktoré pomáhajú zlepšiť výrobné a prevádzkové pomery v upravovanom území, ako aj životné podmienky vidieckeho obyvateľstva a tým vytvárajú bázu rozvoja vidieka.
Hlavným cieľom pozemkových úprav je optimálne priestorové a funkčné usporiadanie pozemkov v rámci polyfunkčnej kostry spoločných zariadení.
Zmysel a cieľ súčasných pozemkových úprav tkvie nielen v racionálnom usporiadaní a využívaní poľnohospodárskej pôdy, v celkovej humanizácii a zušľachťovaní krajiny, ale aj v zabezpečení a ochrane vlastníckych práv k pôde, pri zachovaní racionálnosti hospodárenia.
Pozemkové úpravy sú jediným komplexným organizačným nástrojom usporiadania pozemkového vlastníctva a zlepšenia životných podmienok vidieckeho obyvateľstva. Sú predpokladom vytvorenia kvalitného trhového hospodárstva v SR a zapojenia sa do integračného procesu v oblasti stimulácie zahraničných investícií do pozemkov a v oblasti posilňovania vidieckej politiky prostredníctvom pozemkovej konsolidácie.
Obvodný pozemkový úrad v Prievidzi
| ||